Dobór akumulatora hotelowego do kampera.
Jak duży wybrać akumulator?
Większość z Was zadaje sobie pytanie jak duży akumulator dobrać do kampera by wystarczyło energii na wyjazd. Niestety na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. By odpowiednio dobrać baterię należy wziąć pod uwagę kilka parametrów:
- Czas na ile ma wystarczyć energii,
- Prąd jaki pobierają urządzenia,
- Wagę akumulatora,
- Możliwości jego ładowania,
- Technologię akumulatora,
Dzięki tym parametrom można wyliczyć jakie jest zapotrzebowanie i jakie możliwości daje zastosowany akumulator. Przykładowo jeśli będziemy mamy urządzenie zużywające 10A (Amper) i chcemy korzystać z niego przez 10h, musimy mieć akumulator o pojemności 100AH. Jest to tylko przykład, który wyczerpuje jedynie dwa pierwsze parametry doboru.
Akumulator LiFePO4
Szukając odpowiedniego akumulatora do przyczepy kempingowej czy kampera natrafimy na różne rodzaje magazynów energii. Obecnie najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest technologia litowo-żelazowo-fosforanowa. Zastosowanie tego typu akumulatora jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, który cechuje się następującymi zaletami:
- Większa wydajność,
- Pięć razy dłuższa żywotność w porównaniu do akumulatora kwasowo-ołowiowego (3500cykli, 80% DOD),
- Trzy razy mniejszy ciężar,
- Brak uwalniania gazów,
- Praca w każdej pozycji,
Część osób zakupując ten produkt musi się jednak liczyć z problemami, takimi jak brak możliwości ładowania w ujemnych temperaturach (niektóre z tych akumulatorów są już wyposażone w maty grzewcze które eliminują tą wadę) oraz konieczności dokonania częściowej zmiany instalacji w już użytkowanych kamperach (można podłączyć do istniejącej, natomiast akumulator będzie zawsze niedoładowany). Dodatkowym problemem może się okazać maksymalny prąd rozładowania, który nie powinien być wyższy od zalecanego w karcie produktu.
Technologia tego akumulatora jest bezpieczna oraz bardzo wygodna ponieważ każdy z nich ma wbudowany system BMS, który nadzoruje oraz zabezpiecza przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem, zamianą polaryzacji czy ładowaniem w ujemnych temperaturach (w nielicznych modelach).
Akumulator AGM/GEL
Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest akumulator kwasowo-ołowiowy, w technologii żelowej lub AGM. Jest to produkt, który w porównaniu do poprzedniego modelu ma znacznie mniejszą żywotność, wynoszącą od 500 do 1200 cykli (50%DOD) oraz trzy razy większą wagę. Jak wiemy jest on wybierany, ponieważ jest przystępny cenowo i może współpracować z instalacją już istniejącą. W akumulatorze kwasowo-ołowiowym nie musimy się martwić również zbyt dużym prądem rozładowania, jednak trzeba pamiętać, że im większe obciążenie tym krótszy czas korzystania.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe dual
Baterie Dual dostosowane są do głębokich rozładowań oraz posiadają większy prąd rozruchu, jednak ich żywotność jest krótsza, zaledwie około 350 do 500 cykli (50%DOD). Jednym z największych ich wad jest gazowanie, które trzeba w jakiś sposób wydalać na zewnątrz w przypadku montażu wewnątrz pomieszczeń użytkowych. Są to akumulatory coraz mniej spotykane w tego rodzaju pojazdach.
Wnioski
Podsumowując całość, dobór odpowiedniego akumulatora jest bardzo trudny a i rozwój technologiczny nie zawsze nam w tym pomaga. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest wyliczenie ile potrzebujemy energii oraz zakupienie odpowiedniego akumulatora LiFePO4, który pozbawi nas wielu problemów na przyszłość i jest to najbardziej nowoczesna technologia. Według nas to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.