Podstawowe pojęcia akumulatorowe
Akumulator
Urządzenie do magazynowania energii elektrycznej w postaci energii chemicznej. Doprowadzona z zewnątrz energia podczas ładowania powoduje odwracalne przemiany chemiczne, które są źródłem energii elektrycznej. Akumulator może być wielokrotnie użytkowany i ładowany.
Amperogodzina
Miara pojemności ogniw galwanicznych (w tym akumulatorów elektrycznych). Określa zdolność do zasilania przez akumulator obwodu elektrycznego prądem o konkretnym natężeniu przez określony czas. Jest to ilość prądu o natężeniu 1 ampera, jaka może przepłynąć przez obwód w ciągu jednej godziny.
Napięcie
Jest to ciśnienie źródła zasilania obwodu elektrycznego, które powoduje ruch naładowanych elektronów przez pętlę przewodzącą, umożliwiając tym samym wykonanie pracy (na przykład zasilenia jakiegoś urządzenia elektrycznego). Napięcie jest mierzone w woltach (V).
Pojemność
Pojemność elektryczna to wielkość fizyczna informująca o zdolności ciała lub układu ciał do gromadzenia ładunku elektrycznego. W przypadku akumulatorów określa ona, jak wiele energii może maksymalnie zgromadzić konkretny produkt.
Rezystancja wewnętrzna
Jest to element odpowiadający za wydajność energetyczną akumulatora. Przesądza ona o spadku napięcia baterii po przyłożeniu obciążenia. Rezystancja akumulatora zależy od wielu czynników i zmienia się w dość szerokim zakresie wartości.
Watogodzina
Jest to jednostka pracy i energii, która jednak nie należy do układu SI. W 2003 roku została dopuszczona do stosowania tylko w niektórych dziedzinach. 1 watogodzina to 3600 dżuli. Jednostka ta jest stosowana do mierzenia energii prądu elektrycznego.
Napięcie spoczynkowe
Napięcie spoczynkowe powinno się zawierać w przedziale od 12,5 do 12,8V lecz przypadku akumulatorów LiFePO4 jest to przedział 13,3 do 13,5V. Jeśli napięcie danego akumulatora jest niższe niż 12,5, oznacza to, że urządzenie jest niedoładowane lub zużyte, a to może przełożyć się na niższą wydajność pracy.
Praca cykliczna
W kontekście akumulatorów praca cykliczna oznacza, że urządzenie będzie stosowane codziennie lub prawie codziennie. W zależności od aktualnych potrzeb, akcesorium będzie wykorzystywane w 50 procentach, jednak mogą zdarzyć się również sytuacje, gdy wykorzystane zostanie 100 procent jego pojemności.
Praca buforowa
Praca buforowa akumulatora polega na tym, że pełni on funkcję zasilania awaryjnego. W takim przypadku akumulator jest podłączony do układu zasilania i w przypadku przerwy w dostawie prądu, zapewnia on dodatkowe źródło zasilania.
Głębokie rozładowanie (deep-cycle)
Głębokie rozładowanie polega na rozładowaniu ogniwa elektrycznego praktycznie do zera, czyli do stanu poniżej dopuszczalnego przez producenta. Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie głębokiego rozładowania, ponowne naładowanie akumulatora jest niemożliwe.
Natężenie
Jest to wielkość strumienia elektronów przepływających przez przewodnik w określonym czasie. Im większe natężenie prądu, rym większą pracę i moc elektryczną możemy uzyskać. Natężenie prądu określa ładunek przepływający przez poprzeczny przekrój przewodnika w ciągu jednostki czasu.
SOH
Najprościej rzecz ujmując, SOH to stan zużycia. Określa ilość energii elektrycznej zużywanej przez akumulator w konkretnym czasie.
SOC
SOC to stan naładowania baterii. Określa ilość energii elektrycznej zmagazynowanej w akumulatorze w danym czasie. Wartość ta jest wyrażone w procentach od całkowitej energii, jaką konkretny akumulator może zmagazynować, gdy jest całkowicie naładowany.