Domowy magazyn energii ile kosztuje i czy się opłaca?
Domowy magazyn energii ile kosztuje i czy się opłaca? Domowy magazyn energii ile kosztuje i czy się opłaca? W czasach globalnego ocieplenia oraz rosnących cen prądu coraz więcej osób decyduje się na zasilanie swoich mieszkań z pomocą odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem, które ostatnio stało się wyjątkowo popularne, jest fotowoltaika. Jeśli zdecydowałeś się zamontować w domu panele fotowoltaiczne, z pewnością zastanawiasz się nad zakupem domowego magazynu energii, czyli akumulatora, który jest podłączony do ekologicznej instalacji. Czy kupno tego urządzenia się opłaca?
Służy ono do przechowywania ładunki, który wyprodukowała fotowoltaika w ciągu dnia, a następnie wykorzystywania go wieczorem. Na rynku istnieje wiele rodzajów akumulatorów o różnych właściwościach: litowo – jonowe, kwasowo — ołowiowe, przepływowe czy wodorowe. Niezależnie od tego, który wybierzesz, jednego możesz być pewien — jeśli wykorzystasz w swoim mieszkaniu jednocześnie panele i zasilacz, zmniejszysz swoje opłaty nawet o 35%. Dlaczego?
Lepsza gospodarka energetyczna
Jeśli decydujesz się na połączenie fotowoltaiki z akumulatorem, musisz wiedzieć, że nie gwarantuje on całkowitej niezależności energetycznej. Są takie momenty w roku, gdy panele produkują niewiele prądu – dzieje się tak szczególnie zimą oraz w pochmurne dni charakterystyczne dla jesieni i wczesnej wiosny. Żeby uzyskać niezależność w tych warunkach, potrzebowałbyś paneli oraz akumulatora wielkich rozmiarów, co nie jest opłacalne. Żeby zakup instalacji oraz domowego magazynu miał sens, należy rozliczać sprzedaż ładunku z dostawcą przez cały rok.
Prąd stały (DC) czy zmienny (AC)?
Nie wiesz, w jaki sposób zasilać akumulator? Stojąc przed takim dylematem, weź pod uwagę, czy w Twoim mieszkaniu już są zamontowane panele fotowoltaiczne. Jeśli tak, sięgnij po domowy magazyn energii AC, a jeśli jeszcze nie – DC. Akumulator zasilany prądem stałym jest tańszy, ponieważ wymaga obecności tylko jednego inwertera. Jednak warto pamiętać, że musi być to specjalny inwerter hybrydowy, który przyda się tylko wtedy, gdy instalacja paneli oraz zasilacza zachodzi równocześnie.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na akumulator?
Obecność domowego magazynu energii zapewnia bezpieczeństwo na wypadek, gdy dojdzie do nagłej awarii prądu. Jeśli nie potrwa ona wyjątkowo długo, istnieje prawdopodobieństwo, że akumulator zdoła zasilić Twoje urządzenia aż do końca napraw. Jednocześnie dostarczy ładunek w momencie, gdy fotowoltaika wyłączy się na skutek zbyt dużego napięcia w sieci.
Jak widać, zakup domowego magazynu energii to decyzja, która się opłaca — warto jednak przedtem zapoznać się z ograniczeniami takiej inwestycji