Czy potrzebuje akumulatora do fotowoltaiki?
Segregujesz śmieci, gasisz światło, nosisz używane ubrania? Możesz zadbać o środowisko naturalne na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest montaż paneli solarnych, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania ciepła lub prądu. Jeśli chcesz zmagazynować energię, którą wytworzyła fotowoltaika w ciągu dnia, warto sięgnąć po specjalny akumulator. Jest to rozwiązanie, które ostatnio stało się bardzo popularne. Dlaczego?
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienił się system rozliczania prosumentów, w związku z czym magazynowanie nadwyżki energetycznej jest tańsze niż natychmiastowe odsyłanie jej do sieci tak, jak miało to miejsce dotychczas. Pojawiły się też programy oferujące dofinansowanie na akumulatory do fotowoltaiki. Na rynku istnieją modele kwasowo — ołowiowe, ołowiowo — żelowe oraz litowo – jonowe, które różnią się pojemnością oraz sprawnością.
Jak działają takie zasilacze?
Głównym zadaniem baterii współpracujących z fotowoltaiką jest magazynowanie nadmiaru energii wytworzonej w ciągu dnia. Dopiero gdy są w pełni naładowane, wędruje on do sieci. Tak zmagazynowany ładunek jest wykorzystywany wieczorem i nocą. Gdy o tej porze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta, jest pobierany z akumulatora aż do momentu rozładowania urządzenia. W takim przypadku rozpoczyna się pozyskiwanie z sieci.
Na co patrzeć podczas wyboru zasilacza?
Najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów, jest pojemność akumulatora. Im większe jest nasze gospodarstwo domowe, tym więcej energii musi magazynować zasilacz. Warto zaopatrzyć się w wystarczająco pojemną baterię, która dostarczy nam prąd oraz ogrzewanie przez całą noc. Zbyt mały zasilacz do fotowoltaiki spowoduje, że trzeba będzie pobrać energię z sieci, a zbyt duży będzie ją trwale magazynować, co zmniejszy jego żywotność.
Pojemne akumulatory są szczególne ważne zimą, gdy za oknem panują ujemne temperatury. Poza tym przydają się w dużych rodzinach. Warto wiedzieć, że czteroosobowa rodzina zużywa około 4500 kWh energii rocznie, przez co potrzebuje baterii o pojemności wynoszącej 5 - 8 kWh.
Poza tym warto patrzeć na:
- to, czy zasilacz jest przystosowany do pracy ciągłej,
- ile ma cykli ładowania,
- w jakim zakresie temperatur działa,
- to, jaką ma głębokość ładowania.
Gwarancja bezpieczeństwa
Tego rodzaju urządzenia zapobiegają nieprzewidywalnemu zużyciu energii. Dzięki nim wykorzystasz jej dokładnie tyle, ile potrzebujesz. To zmniejsza ryzyko poboru ładunku z sieci i dodatkowych opłat. Dzięki tym zasilaczom zyskujesz też niezależność energetyczną i jesteś bezpieczny w momencie, gdy dojdzie do awarii sieci
Ograniczenia zasilaczy
Przed zakupem akumulatora musisz wiedzieć, że wiąże się to ze sporym wydatkiem, który nie zwróci się tak, jak w przypadku fotowoltaiki. Nie tylko samo urządzenie może być kosztowne, ale również jego montaż. Co więcej, baterie potrzebują prądu, żeby magazynować energię, co wiąże się z kosztami. Poza tym ich pojemność i żywotność czasu zaczną maleć z biegiem czasu. Przez to będziesz zmuszony kupić nowy zasilacz.